Přednáška o Pražském pobstání 20.3.2025 Panenské Břežany v 17:30
Nová kniha Jaroslava Čvančary
Druhý díl trilogie mapuje historii roku 1942, který byl mimořádně významný, ale i tragický pro čs. odboj. Čechy a Morava si v roce 1942 prošly zřejmě vůbec nejtěžší a nejdrsnější dějinnou zkouškou.
Publikace obsahuje více než 1 600 dobových fotografií a unikátních dokumentů, které spolu s doprovodnými texty zachycují zásadní události tohoto roku. S kalendářní a časovou přesností, se čtenář dozvídá o dění v Protektorátu v souvislosti s mezinárodním vývojem.
Otto Laadt byl oblíbený číšník v kavárně na Karlově náměstí, kde začal svou úspěšnou kariéru. Byl také členem Obce sokolské a působil jako výčepní a provozovatel restaurací v sokolovnách v Podolí a Braníku. Za války při nacistické likvidaci Sokola byl zatčen gestapem a vězněn na několika místech. Po osvobození podal svědectví v procesu s terezínským dozorcem a ze svých poznámek sepsal paměti, které jsou hlavní součástí této knihy.
Vlastislav Janík a Daniel Plaček připravili Laadtovy vzpomínky k vydání a připojili k nim životopisné kapitoly, které memoáry Otty Laadta neobsahovaly. S pomocí archivních zdrojů a svědectví stále nižšího počtu žijících pamětníků se do knihy dostalo mnoho dosud nepublikovaných informací a také fotografie, které autoři dokázali přiřadit ke konkrétním místům a osobám.
Neméně pozoruhodná je shoda náhod, která umožnila dochované Laadtovy paměti vydat a kterou autoři poutavě popsali. Z knihy vystupuje zajímavá a osobitá postava Otty Laadta v plné síle a s ní ožívá i svět první republiky, sokolská tradice českého národa, jeho utrpení za okupace a poválečné události až na konec Laadtova života.